پایگاه خبری دامنا


ضرورت گسترش خدمات بیمه ای در بخش کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: حذف آنتی بیوتیک از چرخه تولید مرغ، بدون حمایت بیمه ای ممکن نیست.

 در سال های گذشته یکی از مشکلات بخش کشاورزی که گریبان اکثر فعالان این بخش را گرفته ، خسارات ناشی از حوادث طبیعی و غیر طبیعی است که ضرر بسیار زیادی را به این تولیدکنندگان وارد کرده است.
اگر سرمازدگی درختان میوه در شروع بهار به یک روال تبدیل شده است، از بین رفتن دام و طیور نیز به علت بروز بیماری های مهلک یک تراژدی در بخش کشاورزی است.
برای حل این مشکل، بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یک راه حل معرفی شد که تا حدی توانست این ضرر و زیان را جبران کند اما هیچگاه کافی و در دسترس نبود.
بروز یک بیماری همانند نیوکاسل در یک فارم طیور، می تواند یک تولیدکننده تازه کار را به مرز ورشکستگی رسانده و یا باعث دلسردی تولید کننده بخش کشاورزی شود.
اما نبود یک شبکه بیمه ای قوی برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات غذائی این مشکلات را دو چندان می کند.
سال هاست که بسیاری از کشورها سعی در حذف سم، کود و آنتی بیوتیک از بخش تولیدات کشاورزی خود دارند و ما نیز مجبور هستیم برای بالا بردن ظرفیت سلامت تولیدات خود روی به تولیدات ارگانیک و عاری از دارو و سم آورده تا بتوانیم هم امنیت غذائی را در کشور تامین کرده و هم توان رقابتی خود را در بازار صادرات محصولات کشاورزی افزایش دهیم.
دکتر علی ایرانپور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به مشکل بیمه در بخش کشاورزی، گفت: اگر بخواهیم وارد مرحله تولید محصولات ارگانیک و عاری از آنتی بیوتیک شویم باید یک نظام بیمه ای قوی برای حمایت ازبخش کشاورزی وجود داشته باشد تا کشاورز و تولیدکننده با خیال راحت وارد این مرحله شده و از ضرر و زیان احتمالی نترسد.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم آنتی بیوتیک را از چرخه تولید مرغ حذف کنیم و هیچ فکری برای قوی کردن بیمه در صنعت کشاورزی نداشته باشیم، به علت ریسک بالایی که در این صنعت وجود دارد، عملا به اهداف تعیین شده دست پیدا نخواهیم کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این نکته که صنعت بیمه در کشورهای پیشرفته، خدمات کاملی به بخش کشاورزی ارائه می کنند، افزود: انجان این مهم به یک برنامه ریزی منسجم که از طرف دولت و مجلی حمایت شود نیاز دارد.
حل مشکل بیمه برای حمایت از تولید محصولات کشاورزان یک ضرورت است و تنها با همکاری بخش اقتصادی دولت و بخش کشاورزی قابل انجام است.

منتشر شده توسط موج در تاریخ ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۵ تير
کدخبر:610منبع:موجتاریخ انتشار:۱۳۹۲ بيست و پنجم تيرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-610.aspx