پایگاه خبری دامنا


خشکسالی در حال نابودی دامداری طبس+تصاویر

تداوم بحران خشکسالی، دامداران را در طبس مجبور به فروش ارزان دام و مهاجرت از دیار خود کرده است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دامپروری ایران (دامنا)،با تداوم 17 ساله بحران خشکسالی در طبس و مشکلات پیش روی کشاورزان و دامداران موجب مهاجرت گسترده و نابودی دامداری در این منطقه شده است.


کمبود آب ، بارندگی ناچیز ، مراتع فقیر ،بدهکاری و درآمد پایین دامداران ،هزینه بالای نگهداری و مخارج تعلیف دام، بیماری ها و تلفات زیاد دام ها ناشی از خشکسالی موجب شده است دامداران طبسی که شغل و پیشه اجدادی آنها دامداری بوده از این فعالیت دست بشویند و از روستاهای خود برای کسب موقعیت شغلی بهتر مهاجرت نمایند.


در این بین خشکسالی پای دلال های بی انصاف را به طبس باز کرده است تا گوسفند و بز دامداران این منطقه را به قیمتی بسیار پایین و با تسویه حساب های بلند مدت خریداری و ماحصل دسترنج دامداران زحمت کش را در این شرایط به جیب ببرند.


مسعود رضا بندگی دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس با اشاره به تداوم خشکسالی و کاهش بارندگی در طبس گفت: بسیاری از کشاورزان و دامداران این شهرستان برای تهیه مایحتاج اولیه خود با مشکلات حادی روبرو شده اند.


 

وی با اشاره به اینکه در سال زراعی 94- 95 تنها 36 میلی متر بارش نزولات آسمانی در طبس بوده است عنوان داشت: کاهش شدید منابع آبی موجب کاهش سطح زیر کشت محصولات زراعی و مقرون به صرفه نبودن کشاورزی شده در این شرایط تولیدکنندگان بخش کشاورزی طبس به بدهکاران عمده‌ بانک‌ها تبدیل شده و کشاورزی و دامداری این شهرستان در حال نابود شدن است.


بندگی افزود:  برای پیگیری و حل مشکلات دامداران و کشاورزان با فرمانداری، استانداری، سازمان جهاد کشاورزی، نظام صنفی کارهای کشاورزی کشور، نمایندگان مجلس، ریاست جمهوری و... مکاتبات عدیدی انجام داده ایم.


وی برای خروج کشاورزان و دامداران طبسی از این بحران گریبانگیر پیشنهاد: استمهال وام های کشاورزان و دامداران شهرستان طبس بدون سود و کارمزد برای مدت سه سال ، خرید دام مازاد ،اجرای طرح آبیاری نوین تحت فشار کم فشار و انتقال آب ، اعطای وام های کم بهره و 5 ساله به خسارت دیدگان از فاجعه خسکسالی ها ، اصلاح نژاد دام سبک در شهرستان را ارائه نموده است.


دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس از تمامی مسئولین کشور درخواست رسیدگی و توجه عاجل به مشکلات که موجب افزایش مهاجرت از روستاها ، بیکاری و گرفتاری های خانوادگی برای دامداران و کشاورزان شهرستان طبس شده است را نمود.

 

خشکسالی در طبس

 

 

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

خشکسالی در طبس

 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۴ تير
کدخبر:6218منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ بيست و چهارم تيرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-6218.aspx