پایگاه خبری دامنا


توقفی در صادرات دام زنده نداریم/ تولید شیرخام سالم اولویت سازمان دامپزشکی

رییس سازمان دامپزشکی کشور می گوید، هیچ دستوری برای توقف صادرات دام زنده سبک نداشته ایم و صادرات در این بخش کماکان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مهدی خلج روز سه شنبه در حاشیه بازدید از نخستین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته که دیروز در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد، در پاسخ به ایرنا افزود: صادرات دام زنده سبک نسبت به گذشته اندکی به دلیل مباحث سیاسی که برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس دارند، کاهش پیدا کرده است زیرا این کشورها بطور مستقیم دام زنده را از ایران خریداری نمی کنند بلکه از طریق کشورهای واسطه، خرید خود را انجام می دهند.
وی ادامه داد: بنابراین، در خرید دام زنده از ایران توسط کشورهای واسط، گاه با کاهش و گاه با افزایش خرید مواجه می شویم اما روند صادرات تداوم دارد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از آغاز امسال تاکنون برای نزدیک به 500 هزار راس دام، مجوز بهداشتی صادرات صادر شد و پیش بینی می شود تا پایان شهریورماه، میزان صادرات دام زنده به 540 هزار راس برسد.
خلج اضافه کرد: اکنون موضوع اساسی ما شیرخام است که 65 درصد کل فرآورده های خام اولیه ما را تشکیل می دهد و برای سلامت همه گروه های سنی لازم است.
وی گفت: همه تمرکز، روی تولید و عرضه شیرخام سالم است؛ زیرا اگر شیرخام سالم نداشته باشیم نمی توانیم فرآورده لبنی سالمی را تولید و عرضه کنیم.
وی افزود: تلاش داریم ناوگان حمل و نقل مناسب برای انتقال شیر خام سالم به کارخانه ها داشته باشیم تا محصول نهایی ما به طور سالم عرضه شود.
به گزارش ایرنا، طبق آمارها سرانه مصرف شیر در کشور ما نزدیک 80 کیلوگرم است.
معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی نیز بیست و چهارم شهریورماه در آیین گشایش نخستین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته گفت: سالیانه حدود 600 هزار تن فرآورده لبنی به کشورهای مختلف صادر می شود.
«حسن رکنی» افزود: میزان صادرات فرآورده های لبنی در دوره پنج ماهه امسال به 298 هزار تن رسید و انتظار می رود این رقم امسال به بیش از 600 هزار تن برسد.
نخستین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته دیروز با حضور 31 شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد و تا بیست و پنجم شهریور ماه ادامه دارد.
 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۵ شهريور
کدخبر:6304منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ بيست و پنجم شهريورلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-6304.aspx