پایگاه خبری دامنا


واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل با مشارکت بسیج

طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی کشور در برابر بیماری نیوکاسل با مشارکت سازمان بسیج سازندگی در 12 استان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، در این مراسم دکتر خلج رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن تبریک سالروز مبارک بسیج ، اعتلا و سربلندی نظام اسلامی را
در مسیر تعاون و استفاده از ظرفیت های دولت و ملت از خداوند مسئلت کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت مبارزه با بیماری های طیور و لزوم واکسیناسیون همگانی آن در کشور، شیوع بیماری های طیور را موجب تخریب اقتصاد داخلی و به تبع آن صادرات و اقتصاد بین المللی دانست.

اقای خلج به جایگاه پنجم ایران در تولید مرغ و دهم تولید تخم مرغ در دنیا اشاره کرد و مصونیت طیور از بیماری ها را در تدوین موافقت نامه های صادراتی با سایر ملل موثر برشمرد.

وی به تلفیق علم و عمل و دقت در انجام این طرح اشاره کرد و تامین هزینه بالغ بر شش میلیارد ریال جهت اجرای آن و جزئیاتی از قبیل تدوین برنامه ها، آموزش، پوستر، دستورالعمل فنی، تامین واکسن ، لوازم و تجهیزات را از اقدامات سازمان دامپزشکی در این طرح بیان کرد.

وی با اشاره به مشکلات استفاده از واکسن های تزریقی در واکسیناسیون طیور اقدام ارزشمند موسسه واکسن و سرم سازی رازی در تهیه واکسن آشامیدنی و مقاوم در برابر حرارت را ستود و گفت : ظروف مدرج و مشخصی برای در نظر گرفتن ترکیب دقیق آب و واکسن تهیه و در اختیار عوامل اجرایی قرار گرفته است.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور حوزه جغرافیایی انجام طرح را 12 استان و بالغ بر 10 هزار و پانصد روستا اعلام کرد.

وی جمعیت آماری طیور واکسینه شده را بیش از 14 میلیون قطعه اعلام کرد .

دکتر خلج به برنامه های آتی سازمان دامپزشکی کشور در حوزه مبارزه با بیماری های طیور اشاره و خاطرنشان کرد؛ سال 96 با حضور 50 هزار نفر از بسیجیان داوطلب ، طرح ملی واکسناسیون طیور به عنوان یکی از بزرگترین رخدادهای بهداشتی دنیا و با حضور نمایندگان سازمان های بین المللی غذا ، دارو و دام در کل کشور اجرا خواهد شد.

وی در ادامه به مطالعه و تدوین طرح نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و نظارتی طیور روستایی بومی در کارگروه های تخصصی سازمان دامپزشکی کشور اشاره کرد و ساماندهی نظام مند همه مراحل تکثیر ، پرورش، کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی روستایی و بومی و جایگزنی نظام کنترل و مراقبت را از اهداف آن اعلام کرد.

در ادامه سردار نقدی نیز به نقش پرورش طیور در تقویت اقتصاد بومی و خانگی اشاره کرد.

وی با اشاره به اقدام ارزنده سازمان دامپزشکی در رفع مشکل بیماری های طیور روستایی و بومی، این طرح را به عنوان الگویی ارزشمند برای سایر حوزه های اجرایی کشور و استفاده از ظرفیت بسیج مردمی در تحقق اهداف و آرمانهای نظام مقدس اسلامی دانست.

وی حمایت دولت از دستگاه ها و مجموعه هایی که به کمک بسیجیان در جبهه جنگ اقتصادی اقدام می کنند را خواستار شد.
در پایان با نام مقدس یا رسول الله (ص) این طرح آغاز شد.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ دوشنبه ۸ آذر
کدخبر:6356منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ هشتم آذرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-6356.aspx