پایگاه خبری دامنا


همکاری های دامپزشکی ایران و عراق گسترش می یابد

راه های گسترش تعاملات در دیدار رییسان دامپزشکی ایران و عراق بررسی و بر لزوم رفع مشکل صادرات فرآروده های دامی ایران به عراق تاکید شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، مهدی خلج رییس سازمان دامپزشکی کشور در سفر به عراق به دعوت وزیر کشاورزی این کشور و دیدار با « صلاح فاضل عباس» رییس سازمان دامپزشکی عراق درباره مشکلات پیش روی صادرات فرآورده های با منشا دامی به عراق و برخی دیگر از مسایل قرنطینه ای مذاکره کرد.
دراین نشست روش های ثبت دارو ، واکسن و چگونگی صادرات داروهای دامپزشکی تولید ایران به کشور عراق بحث و بررسی شد.
رییس سازمان دامپزشکی کشور عراق گفت: کارخانجات تولید کننده داروهای دامپزشکی ایران می توانند اقدام به ثبت دارو و فراورده های بیولوژیک خود در دامپزشکی عراق کرده و سپس صادرات را به این کشور آغاز کنند.
در جریان این دیدار مقرر شد هیاتی از اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای دامپزشکی ایران به همراهی نمایندگان برخی از کارخانجات معتبر تولید دارو در ایران به بغداد سفر کرده و از نزدیک با مقام های دامپزشکی عراق ملاقات کنند.
طرف عراقی پیشنهاد کرد ایران نمایشگاهی از تولیدات داروهای دامی خود را در این کشور برپا و با شرکت های وارد کننده عراقی آشنا شود، تا زمینه و مقدمات حضور شرکت ایرانی تولید کننده داروهای دامی در عراق فراهم شود.
براساس این گزارش، مشکلات پیش آمده در زمینه صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ و فرآورده های طیور به کشور عراق، موضوع دیگر مورد مذاکره بود و در این ارتباط مقرر شد، گوشت طیور صادراتی به عراق فقط از کشتارگاه های مجهز صورت گیرد و تنها شرکت های معتبر حق حضور در صادرات داشته باشند.
در این مذاکرات بر استمرار ارتباط دامپزشکی دو کشور درباره تبادل اطلاعات و به ویژه درباره اطلاعات اپیدمیولوژی بیماری ها بر اساس ماده شش توافقنامه دامپزشکی منعقده بین دو کشور تاکید شد.
همچنین قرار شد برای رفع موانع قرنطینه ای، جلسات منظم بین هیات های کارشناسی قرنطینه دو کشور در مرزها تشکیل و این مشکلات مورد بررسی قرار گرفته و بهترین راه برای رفع مشکلات احتمالی انتخاب شود.
به گزارش ایرنا، سالیانه بیش از دو میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در کشور تولید می شود که بخش عمده این محصول در داخل به مصرف می رسد و سالیانه 80 هزار تا 100 هزارتن به بازارهای هدف صادر می شود.

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۲ آذر
کدخبر:6365منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۵ بيست و دوم آذرلینک خبر: http://www.damna.ir/Pages/News-6365.aspx