دامنا|شبکه خبری ترویجی دامپروری وعلوم دامی ایران
ویژه های خبری
دامنا

دخالت دولت در بازار مانع اصلی تولید

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران تاکید کرد: دخالت‌های دولت در بازار مانع اصلی تولید است، وزارتخانه حامی تولید هم نداریم و فشار زیادی از سوی وارد کنندگان وجود دارد، سیاست ارز 4200 تومانی هم کاملا اشتباه است.
ناصر نبی‌پور رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این که مهمترین مشکلات تولیدات کشاورزی چیست، گفت: مهمترین مشکل ما در تولید، دخالت‌های بی‌جای دولت است. آنها در همه زمینه‌ها دخالت می‌کنند و دست‌انداز بزرگی جلوی تولید درست کرده‌اند. مثلا اخیرا اعلام کرده‌اند که بازنشسته‌ها نمی‌توانند عضو هیأت مدیره اتحادیه‌ها شوند، در حالی که این یک بخش خصوصی است و دولت نمی‌تواند در این باره اظهار نظر کند، اتحادیه‌ها عامل اصلی تسهیل در بخش تولید هستند و به تولیدکنندگان کمک می‌کنند. دولت اگر می‌تواند در مورد مسائلی که مربوط به خودش است، نظر بدهد و کارهای خود را درست انجام دهد.
*فشار به تولید کنندگان از سوی وارد کنندگان
وی افزود: بانک مرکزی پول ندارد که برای تأمین نهاده بدهد و واردکنندگان با پول خودشان وارد می‌کنند، بنابراین هر طوری هم که دلشان بخواهد، به تولیدکنندگان فشار می‌آورند. نهاده‌هایی مثل ذرت که امروزه تولیدکنندگان دریافت می‌کنند، همه جور آشغالی دارد و این در بهره‌وری و میزان پروتئین تولیدی مرغ وتخم مرغ تأثیر می‌گذارد و در حقیقت تولیدکنندگان پول خود را برای آشغال می‌پردازند.
نبی‌پور با بیان اینکه خود وزارت جهاد کشاورزی هم که از طریق سامانه بازارگاه نهاده می‌دهد، به عامل فشار تبدیل شده است، گفت: اخیرا یک تولید کننده 117 میلیون تومان برای 100 تن ذرت دولتی پرداخت کرده‌که غیرقابل مصرف است. از 11 دی‌ماه گذشته درگیر هستیم که این محموله را برگردانند، اما این کار را نمی‌کنند، این در حالی است که خود شرکت واردکننده گفته بار آلوده است.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران تأکید کرد: تولیدکننده مجبور می‌شود که از بازار آزاد به قیمت چندین برابر نهاده خود را تأمین کند و در پی بدعهدی‌های این‌چنینی، ذرت را از بازار آزاد به قیمت 5 هزار و 700 تومان که سه برابر نرخ دولتی است خریداری کردیم تا مرغ‌ها از بین نروند.
*دخالت دولت در بازار مانع اصلی تولید
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:‌ دولت در قیمت بازار هم دخالت می‌کند، در حالی که باید قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا باشد. اگر نرخ بازار گران‌تر باشد، هر روز مسئولان و بخش‌های نظارتی  تولیدکننده را تحت فشار و منگنه قرار داده و جریمه‌های کلان می‌کنند، اما اگر قیمت به کمتر از نرخ مصوب رسید، هیچ کسی پاسخ ما را نمی‌دهد. اصلا اجازه نمی‌دهند که از درب دفترشان وارد شویم. وی افزود: امروز قیمت تخم‌مرغ 2 هزار تومان کمتر از نرخ مصوب است، اما هیچ مسئولی در برابر آن پاسخگو نیست و همه اینها در تولید آینده تأثیر می‌گذارد. مثلا اخیراً تعزیرات 18 مرغدار را به خاطر گرانفروشی جریمه کرد، اکنون که قیمت پائین آمده، هیچ تدبیری از سوی دولت دیده نمی‌شود، دولت اگر می‌خواهد در قیمت بازار دخالت کند، زمانی که در نرخ‌های بالا جریمه می‌کند، در نرخ‌های پایین هم خرید تضمینی باید داشته باشد.
 
*وزارت جهاد حامی تولید نیست
نبی‌پور با اشاره به اینکه مشکل بزرگ تولیدکننده این است که وزارتخانه حامی تولید وجود ندارد، گفت:‌ هیچ همراهی در وزارتخانه‌ها دیده نمی‌شود. مثلاً سهمیه 11 مرغدار را به صورت غیرقانونی قطع کرده‌اند، اما یک‌ونیم ماه است که ما نمی‌توانیم از وزارت جهاد کشاورزی دستور برقراری سهمیه آنها را بگیریم.
این مسئول تأکید کرد: در حال حاضر رابطه تشکل‌ها و بخش تولید به ویژه پس از آنکه دولت خودش توزیع نهاده‌ها را به دست گرفت قطع شده است، در حالی که در کشورهای دیگر تشکل‌ها نقش بسیار مهمی در انسجام و افزایش تولید دارند.
*دولت توان کنترل بازار را ندارد
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران گفت: دولت توان ندارد بازار را کنترل کند و قیمت‌های سرسام‌آور ایجاد می‌شود و هر چه می‌گویند هم برعکس از آب در می‌‌آید.
وی تأکید کرد: بارها به وزیر جهاد کشاورزی هم گفته‌ایم که ارز 4200 تومانی برای بخش تولید هیچ سودی ندارد و این ارز ترجیحی در ظاهر برای کنترل قیمت نهاده داده می‌شود، اما در حقیقت تولیدکنندگان همچنان به قیمت‌های بالا از بازار آزاد تهیه می‌کنند و سود آن به جیب عده‌ای خاص می‌رود.
نبی‌پور تصریح کرد:‌ خواسته ما این است که دولت دخالت خود را از بخش تولید بردارد و آنها به راحتی به تولید خود ادامه خواهند داد. زمانی که ارز 4200 تومانی می‌پردازد، ده‌ها دخالت‌های دیگر هم در کنار آن دارد که این برای بخش تولید زیانبار است.
*45 روز است تولید کنندگان مرغ تخمگذار نهاده نگرفته‌اند
وی در ادامه صحبت‌هایش به مشکلات دیگر بخش تولید اشاره کرد و گفت: نهاده تولیدکنندگان که بیش از 70 درصد در قیمت تمام‌شده نقش دارد، تأمین نمی‌شود. 45 روز است به تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار نهاده نداده‌اند و شاید هم ارز مورد نیاز واردکنندگان را پرداخت نمی‌کنند.
نبی‌پور در پاسخ به اینکه چه میزان از نیاز نهاده مرغداری‌ها به نرخ دولتی تأمین می‌شود، گفت: در سویا 75 تا 80 درصد با نرخ دولتی است، اما مشکل اصلی اینجاست که این نهاده‌ها را با تأخیر چهل روزه می‌دهند و در این مدت مرغدار مجبور است به بازار آزاد و سیاه مراجعه کند. از زمانی که وزارت جهاد کشاورزی سیستم بازارگاه را دراختیار گرفته، هنوز نتوانسته نیاز تولیدکنندگان را به خوبی برطرف کند.
* 60 درصد سود تولید کننده به جیب دلال می‌رود
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به دلالی و واسطه‌گری اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی پول نهاده‌های خود را نقدی می‌خواهد و از آنجایی که مرغداران نقدینگی لازم را ندارند مجبور هستند، به دلالان و واسطه‌ها مراجعه کنند و سالانه 60 درصد به آنها سود می‌پردازند و همه اینها به عنوان مانع اصلی تولید ظاهر می‌شود که هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد و قیمت در بازار افزایش می‌یابد.
وی در پاسخ به سؤال دیگر که آیا تحریم‌ها در تولید نقش داشته‌اند، گفت:‌ حقیقت این است که تحریم‌ها در تأمین نهاده‌های ما نقشی نداشتند. غذا، دارو و نهاده‌ها شامل تحریم نبود و با هر نحوی بود وارد می‌شدند. مثلاً همین آقای مدلل نهاده‌ها را از خود آمریکا وارد می‌کرد، اما مشکل اصلی در خود دولت است که بانک مرکزی نمی‌تواند پول واردکنندگان را بدهد.
*آزاد سازی قیمت و حذف ارز 4200
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران در مورد اینکه چه راهکاری برای این مشکلات دارید، گفت: پیشنهاد می‌کنم که آزادسازی کامل قیمت انجام بشود. ارز 4200 تومانی را لغو کنند و اجازه دهند، قیمت براساس عرضه و تقاضا تعیین شود. در این صورت تولید جان می‌گیرد و رونق بیشتری پیدا می‌کند، اما اگر دولت می‌خواهد از مصرف‌کننده حمایت کند، برای دهک‌های پائین سهمیه یا کارت اعتباری یا کوپن درنظر بگیرد که در این حالت، هم مصرف‌کننده ضرر نمی‌کند و هم تولیدکننده فدا نمی‌شود.
برگزیده
  1. آخرین ویدئوها
  2. آخرین تصاویر خبری

سازمان ها | خبری | اقتصادی | نیازمندی ها | علمی