دامنا|شبکه خبری ترویجی دامپروری وعلوم دامی ایران
ویژه های خبری
دامنا

ماجرای دعوت اختصاصی از برخی واردکنندگان نهاده‌های دامی در وزارت صمت

محمدرضا کلامی در مورد دلایل دعوت اختصاصی برخی واردکنندگان نهاده‌های دامی به وزارت صنعت و  تخصیص ارز دینار  به این واردکنندگان بدون اطلاع اتحادیه،  به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: تامین ارز نهادهای دامی از جمله کنجاله سویا ، جو دامی و ذرت دامی در کنار دانه‌های روغنی هنوز همان ارز 4200 تومانی است. 
 
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت در سال 97 مصوب کرد براساس مشکلات و محدودیت‌های ارز ضریب وابستگی به واردات در سال 97 و 98 نسبت به سال‌های قبل بالاتر افزایش نیابد و حداکثر معادل سال‌های قبل کالا وارد شود لذا مصوبه‌ای مبنی بر رعایت خط سابقه عملکرد  صادر شد. 
 
وی با اشاره به شرایط خاص تحریم و اینکه معاندین نظام و آمریکا در حال پایش هستند که معیشت مردم را با آسیب  مواجه کنند، گفت: لذا ما هم باید تلاش کنیم تا مشکلی ایجاد نشود که متاسفانه وقتی مسائل محرمانه به صورت عمومی اعلام می‌شود مشکلاتی را در تامین کالا ایجاد می‌کند.
 
کلامی اظهار داشت: بنابراین دستور سرپرست معاونت صنعت، معدن و تجارت به معاونت بازرگانی داخلی تمامی پروسه ثبت سفارش و تامین ارز باید به صورت غیر حضوری و در سامانه انجام شود و مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت نیز مسئول کنترل فرآیندها است. 
 
کلامی بیان داشت: لذا زمانی که منابع ارزی محدودی به یکباره در یک جا آزاد می‌شود و فرصت استفاده از این منابع نیز بسیار محدود است ما به عنوان خدمتگزار مردم خودمان را محصور در روزهای هفته نمی‌دانیم و در اولین فرصت حتی اگر پنج‌شنبه یا جمعه باشد اقدامات لازم را برای تامین کالاهای مورد نیاز کشور انجام می‌دهیم.
 
وی با اشاره به اینکه ارز اختصاصی به واردکنندگان نهاده‌های دامی دینار بوده است، گفت: انتقال این ارز بسیار سخت است. 
 
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: انتخاب افراد و به عبارتی آن دسته از واردکنندگانی که در جلسه برای تخصیص ارز حضور داشته‌اند بر مبنای رنکینگ عملکرد و قدرت تامین کالا بوده است و لذا براساس جدولی که از عملکرد واردات این افراد در سال‌های قبل موجود بوده (درخصوص تامین کالا) حدود 10 تا 15 نفر دعوت شده‌اند. 
 
کلامی اظهار داشت: هیچ چیزی مازاد بر سهمیه به این افراد داده نشده بلکه مدتی را برای آنها تعیین کرده‌ایم تا ارز را جذب کنند و اگر در مهلت مقرر موفق به این کار نشدند این ارز برای واردات به افراد یا به عبارتی وارد‌کنندگان نهاده‌های دامی که در رنکینگ‌های بعدی قرار دارند داده می‌‌شود. 
 
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: هر مقوله‌ای در راستای تامین کالا در قالب کمیته‌ای که متشکل از دستگاه‌های مختلف هستند،  انجام می‌شود، بنابراین مقوله فساد به هیچ عنوان اتفاق نمی‌ابتد و اولویت دادن هم بر مبنای عملکرد است. 
 
وی اظهار داشت: این مقوله به گونه‌ای انجام می‌شود که تامین کالاهای کشور دچار آسیب نشود و شرکت‌های توانمند بتوانند از این منابع استفاده کنند. 
 
به گزارش فارس،  عباس حاجی زاده دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور چند روز پیش در مصاحبه‌ای با اشاره به مشکلات زیاد برای تامین ارز 4200 تومانی واردات نهاده‌های دامی اعلام کرد که علیرغم این موضوع وزارت صنعت، معدن و تجارت در اقدامی در مورخ 16 خرداد ماه 99 تعدادی از اعضای این اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور را دعوت کرده و بدون هماهنگی با اتحادیه به آنها ارز در قالب دینار برای واردات داده است. 
 
وی همچنین بیان داشت: مشخص نیست ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی طبق چه ضابطه‌ای بین این واردکنندگان توزیع شده است. لذا بدون اطلاع اتحادیه و تعیین هیچ‌گونه ضابطه‌ای از قبل این ارز بین یکسری واردکنندگان توزیع شده که مصداق بارز رانت است. 
برگزیده
  1. آخرین ویدئوها
  2. آخرین تصاویر خبری

سازمان ها | خبری | اقتصادی | نیازمندی ها | علمی