دامنا|شبکه خبری ترویجی دامپروری وعلوم دامی ایران
ویژه های خبری
دامنا

ضرورت اصلاح قانون نظام جامع دامپروری

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: ارتقای تولید محصولات کشاورزی نیازمند ارتقای بهره‌وری و ارتقای عملکرد در واحد سطح و به‌طور کلی علمی.سازی عرصه کشاورزی است.
 
 
اکبر فتحی در جلسه وبینار اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال ۱۴۰۰ که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی نماینده محترم ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی برگزار شد در راستای پشتیبانی از تولید محصولات کشاورزی و مانع‌زدایی از آن اظهار داشت: ارتقای تولید نیازمند شناسایی و رفع محدودیت‌هایی است که این عرصه با آن روبه روست.
 
 وی ضمن اشاره به منابع محدود آبی و خاکی افزود: تولید انبوه محصولات کشاورزی، ارتقای بهره‌وری و عملکرد در واحد سطح و به‌طور کلی علمی‌سازی فرآیند تولید محصول را می‌طلبد.
 
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از تعریف نشدن یک نظام بهره‌برداری مشخص و مدون نسبت به شرایط هر استان و نیز عدم وجود برنامه‌ای برای بازرگانی محصولات کشاورزی به عنوان دو مشکل عمده و مهم پیش روی تولید این محصولات نام برده و گفت: در حوزه زراعت و باغبانی عمده قطعات ما قطعات خرد است که تولید کردن محصولات کشاورزی در این قطعات خرد توانایی رقابت را از این بخش سلب می‌نماید، از این‌رو داشتن حضوری فعال و جدی در عرصه رقابت جهانی نیازمند کاهش هزینه‌های تمام شده محصول است. این امر نیز مستلزم تعریف نظام بهره‌برداری مشخص و مدون و یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و یا حداقل یکسان کشتی است. همین طور داشتن برنامه‌ای مشخص در جهت بازرگانی محصولات کشاورزی و اصلاح نظام بازار به تحریک تولید منجر خواهد شد.
 
وی یادآور شد: تولید کشاورزی در حال حاضر از مدل تار عنکبوتی پیروی می.کند که هر ساله به تولید مازاد یک محصول منجر می‌گردد و راه خلاصی از این مدل در تدوین الگوی کشت ملی است.
 
فتحی در بخش دیگری از سخنان خود به ذکر مصادیقی از مشکلات درون سازمانی پیش روی تولید کشاورزی پرداخت و بیان داشت : ما یک نظام به‌نام نظام جامع دامپروری داریم که فواصل و حرائم در آن تعریف شده است از طرفی خارج از سازمان  ضابطه‌های زیست‌محیطی، ضوابط سازمان راه و سازمان آب و برق نیز وجود دارد که با یکدیگر همخوانی ندارند و مادامی که این ضوابط یکدست نگردد در کل عرصه تولید اعم از صنعتی و کشاورزی با مشکل مواجه خواهیم بود؛ از این‌رو اصلاح قانون نظام جامع دامپروری می‌بایستی در راس برنامه‌های مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
 
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به هدیه مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی در رابطه با پروژه‌های غرب و شمال‌غرب کشور به استان‌های ذی‌نفع متذکر شد: پیاده‌سازی 96  تا 98 درصد سیستم‌های آبیاری صورت پذیرفته و تزریق تسهیلات اندکی این طرح را تکمیل نموده و به تحریک تولید کمک خواهد کرد.
 
وی در پایان به نهادسازی هر یک از تشکیلات‌ها، معاونت‌ها و سازمان‌ها در جهت پیشبرد اهدافشان پرداخت و تصریح کرد: صندوق حمایت از توسعه کشاورزی یکی از آنهاست که جهت جبران سرمایه‌گذاری اندک در بخش کشاورزی تشکیل شده است که برای پیشبرد اهداف خود به دنبال نهادسازی است در صورتی که این نهادها موجودند و از ظرفیت شرکت تعاون روستایی و شبکه‌های تعاون روستایی می‌توانند استفاده کنند؛ از این‌رو در صورتی که ارتباط و لینکی بین بخش‌های مختلف ایجاد شود همه آنها می‌توانند از ظرفیت‌های یکدیگر بهره‌مند شوند.
برگزیده
  1. آخرین ویدئوها
  2. آخرین تصاویر خبری

سازمان ها | خبری | اقتصادی | نیازمندی ها | علمی