دامنا|شبکه خبری ترویجی دامپروری وعلوم دامی ایران
ویژه های خبری
دامنا

5.5 میلیون تن نهاده به کارخانه‌های خوراک دام اختصاص یافت

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: 5.5 میلیون تن انواع نهاده به صورت مستقیم و غیر مستقیم به کارخانجات اختصاص یافته است و مرغداران هم این اختیار را دارند که نهاده خود را به کارخانه‌ها تحویل بدهند و خوراک آماده تحویل بگیرند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، خبرگزاری فارس خبری با عنوان «فعالیت 640 کارخانه خوراک دام با یک چهارم ظرفیت/ وزارت جهاد نهاده نمی دهد» در مصاحبه با عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، منتشر کرد که وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی به این شرح ارسال کرده است.
 
1- در اجرای ضوابط اختصاصی نهاده‌ها و کالاهای اساسی، موضوع ماده (2) دستورالعمل تبصره (4) ماده (18) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقرر است رصد و پایش فرآیند تامین و توزیع نهاده‌های وارداتی با ارز دولتی از مبادی ورودی تا مصرف کننده نهایی (دامداران و مرغداران) انجام پذیرد که به همین منظور سامانه هوشمند بازارگاه نهاده‌های کشاورزی با همکاری بانک کشاورزی طراحی و راه‌اندازی شده است.
 
۲- با عنایت به اینکه از سال 1399 سهمیه نهاده‌های تخصیصی به استانها برای بخش دام سبک و سنگین غیر صنعتی، صرفا در قالب کنسانتره تولیدی کارخانجات خوراک دام، بین دامداران توزیع شده و از سوی دیگر خوراک آماده طیور توسط مرغداران با روش واگذاری نهاده خام توسط آنان به کارخانجات تولیدی تا کنون صورت پذیرفته بنابراین در مجموع بالغ بر 5/5 میلیون تن انواع نهاده بصورت مستقیم و غیر مستقیم به کارخانجات اختصاص یافته است.
 
3- در راستای تولید صنعتی خوراک آماده طیور گوشتی، اطلاعات حدود 244 کارخانه تولید کننده خوراک طیور، بر اساس لیست اعلامی از سوی تشکل‌های کشوری ذیربط (انجمن و اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان) دارای مجوز‌های معتبر فعالیت (پروانه بهره برداری، کد رهگیری پروانه بهداشتی، ...) در سامانه بارگذاری شد که در مرحله اول رقمی معادل 200 هزار تن نهاده (ذرت و کنجاله سویا) در قالب سهمیه تنخواه به کارخانجات بالا اختصاص یافته است که کلیه مرغداران متناسب با سهمیه تخصیصی خود از خوراک آماده عرضه شده در سامانه بازارگاه خرید می‌نمایند. شایان ذکر است با بررسی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده با بخش‌های مرتبط، حدود 100 کار خانه دیگر به تعداد قبلی اضافه شده است.
 
4- با توجه به شرایط موجود مبنی بر اینکه علاوه بر تخصیص سهمیه به کارخانجات توسط سازمان جهاد کشاورزی استانها و ستاد وزارتخانه، این امکان برای مرغداران و دامداران کشور در سامانه فراهم می‌باشد که سهمیه خود را به کارخانجات واگذار نمایند، بنابراین فرصت مغتنمی است برای کارخانجات خوراک دام و طیور کشور که با ایجاد بازار رقابتی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات و جلب رضایت و اعتماد دامداران و مرغداران، زمینه توسعه مصرف خوراک آماده فرآوری شده به جای مصرف مواد بصورت خام را فراهم آوردند.
برگزیده
  1. آخرین ویدئوها
  2. آخرین تصاویر خبری

سازمان ها | خبری | اقتصادی | نیازمندی ها | علمی